گردشگری سلامت

گرشگردی سلامت چیست؟

امروزه پدیده‌ی (گردشگری سلامت)  یا به عبارت دیگر (توریسم درمانی) به طور گسترده مورد استقبال مردم دنیا قرار گرفته است.

 اما گردشگری سلامت چیست؟

سازمان جهانی جهانگردیUN-WTO، گردشگری سلامت را این‌گونه تعریف کرده است: سفری که یک شخص با هدف دریافت خدمات درمانی به کشوری دیگر انجام می‌دهد. به بیان دیگر یک توریست با سفر کردن از محل زندگی خود، از خدمات درمانی کشور مقصد بهره‌مند می‌گردد تا سلامت جسمی و یا روانی‌اش را تامین نماید. علل ظهور این پدیده نیز نبود برخی از خدمات درمانی،  هزینه‌ی زیاد و نبود تکنولوژی‌های پیشرفته درمانی در کشور مبدا است.

در حال حاضر مدیکال توریسم  در دنیا مورد استقبال گسترده قرار گرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه این فرصت را غنیمت شمرده و از آن برای بالا بردن تولید ناخالص ملی و ارتقاء استانداردهای کیفیتی ارائه‌ی خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خود بهره می‌برند.

از الزامات اصلی این صنعت نوپا، وجود مراکز درمانی و بیمارستان‌های پیشرفته با امکانات مناسب است. کشور ما با توجه به نیاز مبرم کشورهای همسایه به دریافت خدمات درمانی مناسب و وجود قدرت علمی و نیروی انسانی شایسته، پتانسیل تبدیل شدن به یکی از قوی‌ترین و برترین مقاصد گردشگری سلامت دنیا را دارا می‌باشد.

ارائه‌ی خدمات گردشگری سلامت در بیمارستان‌های ایران با استقبال گسترده روبه‌رو شده است. یکی از دلایل مهم این پدیده هزینه‌ی مناسب خدمات درمانی و پزشکی در ایران، نسبت به کشورهای توسعه یافته است. هزینه‌ی درمان برای بیماران بین‌المللی در ایران بسیار پایین‌تر تمام  می شود.

علاوه بر این کشور ما از نظر موقعیت جغرافیایی در مجاورت بیش از ۱۰ کشور با جمعیت بالای ۲۰۰ میلیون نفر است. اغلب این کشورها نیز در عرصه‌ی پزشکی و درمان بسیار ضعیف‌ بوده و توان رقابت با پزشکان و کادر درمان حاذق ایرانی را ندارند. به همین علت است که این کشورها بازار بالقوه‌ای برای صنعت توریسم درمانی ما به شمار می‌آیند. لازم به ذکر است که بيمارستان آريا برای درمان بیماران از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌ها استفاده می‌نماید. همچنین انواع جراحی‌ها با کیفیت بالا دربیمارستان ما توسط پزشکان زبردست انجام می‌شود.

البته باید به عوامل بالا  تاثیر جاذبه‌های توریستی، مناظر طبیعی و آب و هوای چهار فصل کشور و موقعیت مناسب بیمارستان آريا را اضافه نمود. همه‌ی این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا بیماران بین‌المللی زیادی برای دریافت خدمات درمانی از سراسر دنیا به ایران مراجعه کنند.